Toshiba 15 milyar dolara satılıyor! İşte yeni sahibi

Toshiba son vakitlerde birçok sorun ile gündeme geliyor. Bilhassa 2017 yılında ABD’deki nükleer santral işinin başarısızlıkla sonuçlanması Toshiba‘ya büyük darbe vurmuştu. Ayrıyeten son vakitlerde yaşadığı muhasebe skandalı ile şirket bir büyük çıkmaza daha girdi.

15 MİLYAR DOLARA SATILIYOR

Toshiba‘nın yıllardır devam eden sorunları, şirketin son sonunu getirdi. Firma Japan Industrial Partners tarafından yapılan 15.2 milyar dolarlık satın alma teklifini kabul etti.

SÜREÇ DEVAM EDİYOR

Satın alım şimdi onaylanmamış durumda. Lakin uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara nazaran Toshbina’nın belirsizlik durumundan çıkması şirket için büyük bir adım olacak.

TOSHİBA NASIL BU HALE GELDİ?

Çöküş 2017 yılına dayanıyor. Marka o periyot ABD’de bir nükleer santral ihalesi aldı ve çalışmalara başladı. Fakat işin sonucu başarısız oldu ve bundan Toshiba sorumlu tutuldu. Bu başarısızlığın getirdiği sorumluluksa şirket üzerinde mali bir yük oluşturdu ve şirketi iflasa hakikat sürüklemeye başladı.

Ardından şirketin en büyük saklı hissedarı Effissimo Capital Management fonu da Toshiba üzerinde önemli bir baskı yapmaya başladı. Bu baskılar ve mali yükler karşısında Toshiba 2022 yılının ilkbaharından itibaren satın alım teklifleri istemeye başladı. JIP ise bugüne kadar verilebilecek en gerçek teklifi yaptı ve Toshiba ile anlaştı.

Son çeyrek raporları pekte iç açıcı olmayan Toshiba önümüzdeki perşembe günü itibariyle artık bir JIP kümesi şirketi olacak. Toshiba’nın geleceğiyle ilgili bir açıklama yapılmasa da şirketin teknoloji üretmeye devam edeceği kestirim ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir