THK’ye çökme planı yapıyorlar

Kuruma 2019’da kayyum heyeti atanmasına karar veren Ankara 9. Sulh Hukuk Mahkemesi, 13 Mart tarihinde yaklaşık 2,5 yıldır devam eden kayyum devri ‘sonlandırmaya’ karar verdi. Lakin mahkeme, yönetim kayyumu yerine kurumu genel heyete götürmesi için davet heyeti (çağrı kayyumu) oluşturulmasına karar verdi.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine nazaran, THK’yi genel şuraya götürecek dört kişilik davet kayyumu heyetine lider olarak 15 Aralık 2021’den bu yana THK kayyum heyetinde lider vekili olarak vazife yürüten Ali Yüksel’in görevlendirilmesine karar verildi. Kayyum heyetinde tüm itirazlara karşın Türkiye Barolar Birliği’ni (TBB) bölmek için kurulan ve paralel baro olarak nitelendirilen Ankara 2 No’lu Barosu’ndan avukat Mustafa Semiz de yer aldı. Ayrıyeten Kaan Şahinlap ve Ali Akyıldız da kayyum heyetinde yer alıyor.

Fakat mahkemenin asıl reaksiyon çeken kararı ise THK’nin genel konsey sürecine dair. Zira mahkeme genel şura süreçlerinin tamamlanması için bir tarih belirlemedi. Kurumun eski yöneticileri de uzun müddettir harikulâde genel konsey yapılarak kayyum heyetinin vazifesine son verilmesini istiyor. Fevkalâde genel konsey yapıldığında, yeniden THK’nin 2018’deki son genel konseyinde oy kullanan delegeleri oy kullanacak. Lakin mahkeme olağan genel konsey yapılmasına karar verdiği için yeni delegeler ve şube yöneticileri oy kullanacak.

Bu da iktidarın THK’yi ele geçirmesi manasına geliyor. Zira kayyum heyeti şube idarelerine müdahale etti ve birçok yandaş ismi THK şubelerinin başına getirdi. Bu halde delege yapısı yine oluşturuldu. Kurumun eski delege ile yöneticilerinin ise kayyumlar tarafından istifaya zorlandığı söz ediliyor.

Artık AKP’liler var

Kayyum idaresinin vazifeden aldığı ve yandaşları atadığı birtakım THK şubeleri şu biçimde:

Adana’daki THK Ceyhan Şubesi’ne geçen yıllarda AKP Gençlik Kolları ile AKP Ceyhan İlçe Başkanlığı idaresinde yer alan İsmail Övet atandı.
Zonguldak Şube Başkanlığı’na AKP Zonguldak Milletvekili Polat Türkmen’in yeğeni Nihat Aygün atandı. Mevzuyla ilgili açıklama yapan Aygün, bir skandala imza atarak “AKP milletvekili dayım Polat Türkmen’e teşekkür ediyorum” demişti.

En fazla geliri olan birinci 10 THK şubesine lider olarak AKP Kastamonu İl Disiplin Kurulu Üyesi ve eski Kastamonu İHH İnsani Yardım Derneği Başkanı Mücahit Dağdelenoğlu getirildi. Dağdelenoğlu’nu tebrik edenler ortasında Ensar Vakfı Kastamonu Şube Başkanı ile AKP Kastamonu Vilayet Lideri üzere isimlerin yer aldı.

THK Eskişehir Şubesi’nde yönetim kurulu üyeleri ile lider baskılar nedeniyle istifa etti, şubenin başına AKP Eskişehir Milletvekili Harun Karacan’ın oğlu Alihan Karacan getirildi. 26 yaşındaki Alihan Karacan’ın THK’ye lider olmadan sırf bir ay evvel, 17 Haziran’da üye olduğu, kurumun hiçbir kademesinde vazife almadan direkt başkanlık misyonuna atandığı ortaya çıktı.

THK Köyceğiz Şubesi’ne ise AKP’li Köyceğiz Belediye Lider Yardımcısı Okan Yatkın, AKP’li eski belediye meclis üyesi Mehmet Nadi Pirci ve AKP’li Mehmet Arslan atandı.

Hukuk cinayeti

THK’nin eski yöneticileri iktidar eliyle THK’yi ele geçirme operasyonu düzenlendiğini belirterek, “Genel konseyde yeni delegeler ve şube liderleri oy kullanacak. Delegelerin yüzde 80’i kayyumların belirlediği isimler olacak. Bu karar ile hukuk cinayeti işliyorlar” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir