Patriot füzelerinin Ukrayna’ya gönderilmesi savaşa nasıl etki edecek?

Chris Partridge
BBC Silah Analisti

Beyaz Saray, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin Çarşamba günü Washington’a yapacağı ziyaret öncesinde Ukrayna’ya, Rus füze ve insansız hava aracı akınlarına karşı koymak için ABD üretimi Patriot savunma füze sistemi sağlanacağını doğruladı.

Şubat ayında savaşın başlamasından bu yana Ukrayna’ya, taşınabilir ve omuzdan fırlatılan Stinger füzelerden, daha gelişmiş radar güdümlü ve öbür ısı arama sistemlerine kadar birçok Batı hava savunma sistemi gönderildi.

Hepsi farklı tehditlere karşı kapsamlı bir müdafaa seviyesi sağlıyordu.

Patriot füzesavar sistemleri, bu yolda atılan ve Moskova’yı kızdıracak öbür bir adım.

Sihirli değnek değiller lakin son derece tesirli ve değerliler.

Bir Patriot füzesinin maliyeti yaklaşık 3 milyon dolar, yani NASAM’daki (Ulusal Gelişmiş Karadan Havaya Füze Sistemi) bir füzenin maliyetinin üç katı.

İki NASAM sistemi birkaç haftadır Ukrayna’da faaliyet gösteriyor.

Beyaz Saray bir brifingde, yeni Patriot füze bataryasının “Rusya’nın Ukrayna’nın kritik altyapısına yönelik barbarca hücumlarına karşı Ukrayna halkını savunmak için değerli bir araç olacağını” söyledi.

Patriot’lar, Birinci Körfez Savaşı sırasında Irak’ın Rus üretimi Scud füzelerine karşı kullanıldı ve o vakitten beri Raytheon Technologies şirketi tarafından daima olarak geliştirildi.

Bir komuta merkezi, gelen tehditleri tespit etmek için bir radar istasyonu ve rampalar içeren bataryalarla geliyorlar.

Kullanılan füze tipine bağlı olarak menzillerinin 40 km. ila 160 km. ortasında değiştiği bildiriliyor.

Bunlar “nokta savunması” olarak isimlendirilen sistemler, çoklukla kentler yahut değerli altyapılar üzere belli alanları – öteki bir deyişle pahası yüksek varlıkları – savunmak için tasarlandı.

ABD’nin duyurusu, bir radar istasyonu, denetim sistemi ve alışılmış ki füze rampalarından oluşan tek bir üniteye atıfta bulunuyor.

Ek muhafaza için pahası yüksek bir varlığın yahut değerli bir kentin etrafına yerleştirilmesi olası.

Batı sistemleri Ukrayna’ya verildiklerinde ülkenin ordusunun komutası altına girerek Ukrayna malı haline geldiklerinden nereye konuşlandırıldıklarını öğrenemeyeceğiz.

ABD yahut başka NATO askeri birlikleri bu sistemleri Ukrayna içinde kullanamaz, hasebiyle başka Batı tarafından verilen silahlar üzere bunların da kullanılabilmeleri için Ukrayna kuvvetlerinin eğitilmesi gerekecek ve bu eğitim ülke dışında gerçekleşecek. 

Bu cins bir eğitim çoktan başlamış olabilir. ABD ordusu, Almanya’daki Ukrayna kuvvetlerine yönelik eğitimini Ocak ayından itibaren genişleteceğini duyurmuştu.

Moskova, Patriot’ları konuşlandırma planlarını “bir provokasyon” ve ABD’nin Ukrayna’daki askeri varlığının daha da genişletilmesi olarak nitelendirdi.

Rusya, daha evvel de belirttiği üzere, bu cins füzelerin, füze atakları için “meşru hedefler” haline geleceğini kaydetti.

Batarya gönderme kararı, Washington’ın Ukrayna’nın kendisini müdafaaya çalışması için gerekeni yapmaya kararlı olduğunun açık bir sözü.

İran’ın Rusya’ya insansız hava araçları ve tahminen de öbür silahlar tedarik etmesi tasayı artırıyor.

Bunun sonucu, Ukrayna’ya daha gelişmiş Batı sistemleri gönderilmesi oldu ki bu Moskova’nın olmasını istemediği bir şeydi.

Patriot sistemlerinin genel tesirinin tam olarak ne olacağını söylemek sıkıntı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir