OECD Türkiye için büyüme tahminini yükseltti

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), 2023 yılı için Türkiye’nin ekonomik büyüme iddiasını mart ayındaki iddiası olan yüzde 2.8’den yüzde 3.6’ya yükseltirken, global ekonomik büyüme iddiasını ise yüzde 2.6’dan yüzde 2.7 düzeyine çıkardı.

OECD bugün yayınladığı raporunda Türkiye iktisadı için 2024’teki büyüme varsayımını yüzde 3.8’den yüzde 3.7’ye düşürürken, global iktisat için 2024 büyüme kestirimini de yüzde 2.9’da sabit tuttu.

‘PARA SİYASETİ SIKILAŞTIRILMALI’

OECD Türkiye iktisadında 2023 yılı büyümesinde zayıf ihracat tesirinin görüleceği ve iç talebin büyümenin temel ögesi olmaya devam edeceğini açıkladı.

Raporda ayrıyeten işsizlik oranının yüzde 10 düzeyine yakın kalacağı, gevşeyen finansal şartların enflasyonu bu yıl ve 2024’te yüzde 40’ın üzerinde tutacağı tabir edildi.

OECD, Türkiye’de enflasyonun bu yıl yüzde 44.8, 2024’te yüzde 40.8 olmasını bekliyor.

Raporda “Türkiye’de Şubat ayında meydana gelen sarsıntıların akabinde para ve maliye siyasetleri ekonomiyi desteklemeye devam edecek. Lakin enflasyon beklentilerinin çıpalanması güçlü olacak. Para siyaseti sıkılaştırılmalı ve gelecekteki adımlara dair net bir bağlantı sağlanmalı” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir