NATO’ya başvuru sürecindeki Finlandiya’da Savunma Bakanı iki ay babalık iznine ayrılacak

Finlandiya Savunma Bakanı Antti Kaikkonen ülkesinin NATO’ya üyelik başvurusu sürecine karşın babalık müsaadesine ayrılıyor.

Euronews’da yer alan habere nazaran, Rusya’dan kaynaklanan tehditler, güçlü bir NATO üyeliği süreci ve yaklaşan genel seçimlere karşın Kaikkonen İskandinav ülkeleri ortasında uzun ebeveyn müsaadesinden faydalanan birinci erkek bakan olacak.

Euronews’in sorularını yanıtlandıran 48 yaşındaki siyasetçi “Savunma Bakanlığı önemli bir görev. Bilhassa bu sene çok uzun seyahatlere çıkmak ve konuttan uzak kalmak zorunda kaldım,” sözlerini kullandı.

Bazen ailenize öncelik vermek gerektiğini vurgulayan Kaikkonen “2 yaşında ve altı aylık iki çocuğum var. Bu vakitlerin anısını biriktirmek istiyorum ve yalnızca fotoğraflarda olmasını istemiyorum,” tabirlerini kullandı.

Finlandiya’da ebeveynler annelik müsaadesine ek olarak 158 iş günü müsaade kullanabiliyor. Bu müsaadeler anne ya da babadan tarafından alınabiliyor. Babalar ayrıyeten 54 iş gününe kadar babalık müsaadesinden faydalanabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir