inDrive Basın Açıklaması: Taksi şoförü taksimetreyi açmakla yükümlüdür


Dünyanın en popüler ikinci araç çağırma ve şehir içi hizmetler platformu olan, geçen yıl İstanbul’da hizmet vermeye başlayan inDrive, şirketin taksi sektörünü düzenleyen yasalara sıkı sıkıya bağlı olduğunu bildirdi. Bunun bir zorunluluk olduğunu dile getiren inDrive taksimetre ile ilgili 5 kuralını açıkladı.

 

inDrive’ın 5 kuralı

1. Platforma yalnızca resmi taksi sürücüleri erişebilir.

2. Taksi şoförlerinin yolculukları sırasında taksimetre kullanmaları zorunludur. Taksimetrenin açılmamasına ilişkin tekrarlanan şikayetler sonucunda şirket, sürücünün hesabını bloke eder. 

3. inDrive, sürücü ve yolcunun arasında bahşiş anlaşmasına izin verir. Ancak, sürücünün yine de  taksimetre kullanması gerekir. “Bahşiş” ödemek isteğe bağlıdır ve bir zorunluluk değildir.

4. Sürücünün taksimetrenin üzerinde para talep etme hakkı yoktur. Ancak yolcu ödemek isterse bahşiş verebilir. Aynı zamanda sürücü, yolcuyu puanlayabilir ve dürüst bir şekilde geri bildirimde bulunabilir. 

5. Yolcunun bahşiş ödememe ve sadece taksimetreyi takip etme hakkı vardır. Yolcu yolculuk sonrasında platformdaki puanını etkileyebilecek risklerin farkındadır.

 

inDrive bulunduğu ülkenin yasalarına sıkı sıkıya uyar

 

inDrive Türkiye İş Geliştirme Müdürü Maxim Osipov konu ile ilgili olarak, “Yolcuları, sürücülerin her zaman taksimetreyi açtığından emin olmaya davet ediyoruz. Eğer şoför taksimetreyi açmadıysa yolcular mutlaka destek servisimize bunu şikayet olarak yazmalı” dedi.

inDrive, geçen yıl Türkiye’de kullanıma sunuldu. Platformda taksi, kurye, kargo ve nakliye gibi farklı türde hizmetler bulunuyor. Bu yılın başlarında, Türkiye’de yaşanan depremin yarattığı zorlu ekonomik koşullar nedeniyle şirket yönetimi, komisyon alımını 2024 yılına kadar ertelemeye karar verdi. inDrive, bulunduğu ülkelerin yasalarına sıkı sıkıya uyar, faaliyetlerini her zaman kamuya, denetim hizmetlerine ve vergi makamlarına açık olarak yürütür.

 

inDrive hakkında

inDrive, genel merkezi Mountain View, California, ABD’de bulunan küresel bir mobilite ve kentsel hizmetler platformudur. inDrive uygulaması 175 milyondan fazla kez indirildi ve 2022’de en çok indirilen ikinci mobilite uygulaması oldu. Araç çağırmaya ek olarak inDrive, şehirler arası ulaşım, yük teslimatı, görev yardımı, kurye teslimatı, iş arama dahil olmak üzere genişleyen bir kentsel hizmetler listesi sunar. Şirket, 48 ülkede 655’ten fazla şehirde faaliyet göstermektedir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir