Hürriyet yazarı: Yemek kartları hangi alışverişte kullanılacak?

Hürriyet müellifi Noyan Doğan, geçen günlerde yemek kartlarının artık market alışverişlerinde kullanılamayacağına dair kaleme aldığı yazısını tekrar gündeme getirirken; SGK’nın Yemek Bedeli İstisnası başlıklı genelgesine dikkat çekti.

Genelgedeki “Yemek kartlarına, çeklerine, kuponlarına yüklenen yemek bedellerinin sigorta priminden istisna tutulabilmesi için kelam konusu kartların, çeklerin, kuponların sırf yemek yenilmesi gayesiyle kullanılması gerekmektedir” maddesine vurgu yapan Doğan, şu tabirleri kullandı:

“Düzenleme var mı, var. SGK, yayınlamış mı, yayınlamış. Efendim bu düzenleme yanlışmış, vergi düzenlemesi ile SGK’nın düzenlemesi çelişiyormuş, SGK bunun takibini nasıl yapacakmış; bunlar başka tartışılacak hususlar. Ortada bir genelge var ve yayınlanmış. Dikkat ettim de kimi uzmanlar, tartışmaya, ‘çalışan marketten hazır besin aldı ya da meyve, zerzevat aldı, bunun restoranda yemek yemekten farkı nedir?’ diye yaklaşıyor.

Aynı çalışan, marketten yemek dışında öteki bir eser alırsa ne olacak sorusuna ise kimse açıklık getiremiyor. Çalışan marketten alışveriş yaparken hazır besin aldığından prime temel yarara dahil edilmeyecek, bunun yanında paklık materyali ya da öbür bir eser aldığında dahil edilecek mi konusu SGK’nın açıklık getireceği bir mevzu.”


TIKLAYIN – Hürriyet müellifi: Çalışanlar, yemek kartını alışverişte kullanamayacak

TIKLAYIN – Bölüm temsilcileri yemek kartlarına ait tartışmaya noktayı koydu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir