Erdoğan’dan Putin ile yeni adım sinyali! ‘Türkiye’ye özel fiyat’

Türkiye’nin cari açığının yüklü olarak petrolden kaynaklandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu mevzuda da yeni adımlar bulunduğunu tabir etti.

“‘Yılbaşından sonra baksınlar’ dediğiniz bununla ilgili gelişme mi?” sorusu üzerine Erdoğan, “Evet, yani Sayın Putin’le yaptığımız görüşmelerde bilhassa fiyat siyasetlerini da inşallah kendileriyle görüşerek orada da daha olumlu istikamette adımı atabileceğiz.” dedi. Pekala Rusya’dan petrol alımında bir indirim olabilir mi?

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan MÜSİAD Güç ve Çevre Sektör Kurulu Lideri Altuğ Karataş şu tabirleri kullandı: “Türkiye’nin ithalatı ile ihracatı güç hariç kalemler olarak birbirini karşılıyor. Türkiye’nin açığı güç kaleminden geliyor. Pandemi periyodunda ithalat 40 milyar dolar iken dünyada savaş nedeniyle artan doğal gaz fiyatları bununla birlikte artan petrol fiyatları Türkiye’nin bu yıl güce ödeyeceği faturayı 100 milyar doların üzerine çıkarıyor. 40 milyar dolardan 100 milyar dolara çıkıyor. Bu Türkiye’nin cari açığını büyütüyor.

‘TÜRKİYE ÖZEL FİYATLAR ALABİLİRSE CARİ AÇIK AZALACAKTIR’

Türkiye’nin Rusya’dan önemli manada güç ithalatı var. Dünya piyasasında güç fiyatları artsa da Türkiye’nin Rusya ile ikili görüşmeleri çerçevesinde hem petrol hem de doğal gazla ilgili özel fiyatlar alabilirse bu karşılıklı görüşmelerden sonra Türkiye 100 milyar doların üzerinde gerçekleşecek cari açığı azalacaktır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan çok büyük bir ihtimalle yeterli bağlantılar ve karşılıklı inançla bunu müzakere ederek petrol ve doğal gaz fiyatında birtakım özel fiyatları alabilecektir. Tabi bu fiyat ister doğal gaz ister petrolde otomatikman Türkiye’nin cari açığını azaltacaktır. Putin ile gerçekleştirilecek görüşme ya da görüşmeler sonucunda bu ortaya çıkacaktır.

‘PETROL VE GAZ MALİYETLERİNİN DÜŞMESİ DE CARİ AÇIĞI AZALTACAK’

Bununla birlikte tabi dünya piyasalarında doğal gaz ve petrolde görüşmelerden bağımsız olarak nispi azalma olması durumu Türkiye’nin cari açığını azaltacaktır. Bilhassa OPEC, petroldeki gelirleri azaltmamak için üretimi kısıyorlar. OPEC’in üretimi artırması dünyadaki krizlerin azalması ile ilgili birkaç durumun ortadan kalkmasıyla dünyada petrol ve doğal gaz maliyetlerinin düşmesine sebep olacak. Bu da Türkiye’nin cari açığını azaltacaktır.

‘RUSYA, ÇİN VE HİNDİSTAN’A İNDİRİMLİ PETROL SATIŞI YAPTI’

Putin savaşla birlikte Çin ve Hindistan dahil olmak üzere kimi ülkelere indirimli petrol satışı yaptı. Önümüzdeki bir örnek var. Putin’in yapacağı bu atak, Cumhurbaşkanımızın elde edeceği avantajlara karşı ABD’nin çok hoşnut olmayacağını ve bununla ilgili reaksiyon vereceğini düşünüyorum.

ABD’nin bu oluşabilecek potansiyel indirimli ticaret oluştuğunda buna reaksiyon verecektir. Lakin Türkiye’nin izlediği siyasete bakarsak Cumhurbaşkanı burada Türkiye’nin menfaatini görürse, çok fazla ABD’yi önemsemeyeceğini, indirimli ticaretle Rusya ile yoluna devam edeceğini düşünüyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir