Bakanlığı arayıp doktoru tehdit etti: Tazminat ödeyecek

Olay, 26 Ekim 2020 tarihinde Doğukent Aile Sıhhati Merkezi’nde meydana geldi. Covid-19 testi olumlu çıkan şahısla temaslı olduğu için karantinada olması gereken Ömer Özbiner, rapor almak için merkezde vazifeli doktor Lütfi Tiyekli’ye gitti.

Tiyekli, karantinada olması gerektiği için Özbiner’i meskenine gitmesi konusunda uyardı. Ömer Özbiner, Tiyekli’ye teze nazaran hakaret edip aile sıhhati merkezinden ayrıldı. Özbiner, daha sonra şikayet etmek için Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM) sınırı olan Alo 184’ü arayıp, “Bu adamı dövsem haklı mıyım, haksız mıyım? Sonra tabipleri neden dövüyorlar? Doktor dayak yemeyi hak ediyor, gırtlaklamamak için kendimi sıkıntı tutuyorum.

Doktora bir şey yapmamak için dışarıya çıktım” dedi. SABİM yetkililerinin bilgi vermesi üzerine Dr. Lütfi Tiyekli, Ömer Özbiner hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na cürüm duyurusunda bulundu.

Dr. Lütfi Tiyekli

İTİRAZ ETTİ, CEZASI 2’YE KATLANDI

Yürütülen soruşturma sonunda Ömer Özbiner hakkında ‘tehdit’ ve ‘hakaret’ kabahatlerinden Kahramanmaraş 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. ‘Basit yargılama usulü’ kapsamında duruşma yapılmadan 28 Ağustos 2021 tarihinde görülen davada Özbiner, mahkemeye sunduğu yazılı savunmasında savları reddetti.

Doktoru şikayet etmek için SABİM’i aradığını belirten Özbiner, “Konuşmamda televizyonda izlediğim vatandaş ve doktor kavgalarını başıma gelince anladım ki; vatandaşın haklı olduğunu gördüm” dedi. Mahkeme, Özbiner’i ‘hakaret’ hatasından 7 bin 300, ‘tehdit’ kabahatinden da 3 bin 600 olmak üzere toplam 10 bin 900 lira isimli para cezasına çarptırdı, akabinde da hem ‘basit yargılama usulü’ hem de cezanın sanığın geleceği üzerindeki tesirini göz önünde bulundurarak cezayı 6 bin 800 liraya indirdi.

Ömer Özbiner karara itiraz edince 21 Mart 2022 tarihinde yine duruşma yapıldı. Mahkeme bu kere Özbiner’i ‘hakaret’ hatasından 9 bin 100 lira, ‘tehdit’ hatasından 4 bin 500 lira olmak üzere toplam 13 bin 600 lira isimli para cezasına çarptırdı. Mahkeme, ‘basit yargılama usulü’ kapsamında verilen 4’e 1’lik indirimi de uygulamadı.

TİYEKLİ, TAZMİNAT DAVASI AÇTI

Dr. Lütfi Tiyekli bu kararın akabinde Ömer Özbiner’in tehdit ve hakaret ederek kendisinin kişilik haklarına saldırdığını argüman ederek Kahramanmaraş 5’inci Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava açtı. 21 Aralık’ta görülen karar duruşmasında Ömer Özbiner, davanın reddedilmesini talep ederek, “Yapmadığım bir fiilden ötürü ceza alıyorum. Bir emsalden ötürü buralara geldim. Ben minimum fiyatla çalışan bir beşerim. Ben hala taksitli olarak ödeme yapmaktayım. Ödeme yapmakta zahmet çekiyorum” dedi.

Duruşma sonunda mahkeme, Ömer Özbiner’in, Dr. Lütfi Tiyekli’ye 6 bin lira manevi tazminat ödemesini hükmetti.

“CEZA CAYDIRICI OLMADIĞI İÇİN TAZMİNAT DAVASI AÇTIM”

Kararı kıymetlendiren Dr. Lütfi Tiyekli, tazminat davasını da başka sıhhat çalışanlarına örnek olması maksadıyla açtığını vurgulayarak şunları söyledi:

“Benim yaşadığım olayda vatandaş aile sıhhati merkezine gelmemesi gerekiyordu, meskende karantinada olması gerekiyordu. Bu mevzuda uyardığımız için kişi 184 SABİM çizgisine benim hakkımda tehditkar beyanlarda bulunmuştu. Bunun üzerine biz savcılığa kabahat duyurusunda bulunduk, ceza davası açıldı. Bireye ceza verildi, hatta kişi cezaya itiraz etti, aldığı ceza bu sefer katlandı. Bu cezanın kâfi ve caydırıcı olmadığını düşündüğümüz için bireye bir de tazminat davası açtık.

Çünkü bu yaptığı hakaretler ve tehditler bizim kişilik haklarımıza akındır, bunun da bir karşılığı olmalıdır. Şayet kanunlar buna yeteri kadar ceza vermiyorsa bu cezayı bizim kendimiz sağlamamız gerekiyor. Mahkeme bizi haklı gördü tehdidin ve hakaretin kişilik haklarımıza atak olduğunu kabul etti ve tazminat ödenmesine hükmetti.

Bu halde biz topluma şu iletisi vermeye çalışıyoruz, siz bir tabibi hakaret ve tehdit ettiğinizde bunun kesinlikle bir karşılığı vardır. Ceza davaları açılacaktır, tabiplerimiz de size tazminat davası açacaktır. Kanunlar yetersiz kalsa bile biz bunun da sonuna kadar bu işin takipçisi olacağız.” (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir