Akdağmadeni İstasyonu 135 bin yolcuya hizmet verecek

ANKARA (İGFA) – Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, Ankara-Sivas Yüksek Süratli Tren (YHT) Sınırı Akdağmadeni İstasyonu’nun açılışını gerçekleştirdi.

Bakan Uraloğlu, Ankara-Sivas YHT çizgisinin hizmete girmesi ile karayoluyla ortalama 4.5 saat, tren yoluyla 12 saat süren Sivas-Ankara seyahat müddetini 2 saate, Ankara-Yozgat ortasını da 1 saate indirdiklerini anımsattı.

Proje ile Kırıkkale, Yozgat ve Sivas’ın Ankara merkezli süratli tren ağına bağlandığını vurgulayan Uraloğlu, Ankara-Sivas YHT sınırında açıldığı günden bu yana 885 bin yolcu taşıdıklarını açıkladı.

Ankara-Sivas YHT çizgisinin yalnızca iki kenti birbirine bağlayan bir sınır olmadığını vurgulayarak bu sınırın birebir vakitte Edirne’den Kars’a uzanan Doğu-Batı süratli demiryolu koridorunun ana omurgası olduğunu söyledi. Samsun ile Ankara’yı bağlayacak süratli tren çizgisinin Delice üzerinden Ankara-Sivas Sınırımıza bağlanacağını bildiren Uraloğlu, Sivas’ın devamında; Sivas-Erzincan, Erzincan-Erzurum, Erzurum-Kars süratli tren projeleriyle birlikte Dilucu ile Ankara süratli tren ilişkisinin sağlanmış olacağını anlattı. Uraloğlu, süratli tren sınırlarının imalini Kayseri’den Mersin’e uzatacaklarını daha sonra da Şanlıurfa ve oradan da hudut kapısına kadar uzanacağının altını çizdi.

135 BİN YOLCU KAPASİTELİ YHT GARI

Hat üzerinde Elmadağ, Kırıkkale, Yerköy, Yozgat, Sorgun, Akdağmadeni, Yıldızeli ve Sivas olmak üzere 8 istasyon bulunduğunu da anımsatan Uraloğlu, birinci etapta Kırıkkale, Yozgat ve Sivas Süratli Tren garlarını inşa ettiklerini hatırlattı. Uraloğlu, “Şimdi bu eşsiz sınırımıza yakışan başka Süratli Tren garlarımızdan Akmağdeni Yüksek Süratli Tren Garını hizmete alacağız. Akmağdeni Garı’nı 9 bin m2 alan üzerine 135 bin yolcu kapasiteli olarak inşa ettik. 810 m2 kapalı bina alanı ile garın içerisinde 100 araç ve 5 otobüs kapasiteli otopark, 1 alt geçit, 2 peron, bekleme salonu başta olmak üzere birçok toplumsal donatısıyla hizmet verecek. Garımız çağdaş ve estetik dizaynlarıyla Ankara-Sivas Süratli Tren çizgisine yakışacak halde inşa edildi. Artık Akdağmadeni YHT garımızı da açarak Ankara-Sivas sınırımızdaki 8 istasyondan 5’inin gar binalarını inşa etmiş olduk” diye konuştu.

“YOZGAT’’TA 12 KARAYOLU PROJESİNE DEVAM EDİYORUZ”

Bakan Uraloğlu, 22 yılda Yozgat’’ın ulaşım ve bağlantı altyapısına 72 Milyar 363 milyon lira yatırım gerçekleştirdiklerini anlattı.

44 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğunu 398 kilometreye çıkardıklarına işaret eden Uraloğlu, 316 kilometre de tek yol güzelleştirmesi gerçekleştirdiklerini söyledi. 22 yıl içerisinde 1.692 metre uzunluğunda 45 köprü inşa ettiklerini bildiren Uraloğlu, ““Alaca-Zile Yolu, Yozgat- Yerköy Ayrım-Musabeyli Vilayet Yolu, Boğazlıyan Ayrım-Çayıralan-Gemerek Ayrımı, Boğazlıyan – Felahiye – Kayseri Yolu ve Yozgat Havalimanı Temas Yolu üzere 12 karayolu projesine devam ediyoruz. Çağdaş terminal binası, tıpkı anda 5 yurt içi ve yurt dışı uçağının kullanabileceği apron alanı ve milletlerarası uçuş standartlarına uygun tüm teknik servis ve hizmetleri sağlayacak dayanak üniteleri ile Yozgat Havalimanı’nı da inşa ediyoruz. Havalimanımız, Yozgat’ın ulaşım ağını genişleterek ilin dünya ile kontağını güçlendirecek. Çalışmalarımız hızla devam ediyor, inşallah gelecek yıl içerisinde hizmete açmayı hedefliyoruz”” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir